Ako si nasadiť respirátor?

Pred nasadením respirátora je potrebné umyť si ruky vodou a mydlom, skontrolovať respirátor kvôli prípadným trhlinám alebo iným poškodeniam.

Respirátor si nasaďte tak, aby tesne doliehal k tvári. Okraje zaistite, aby neodstávali. Správne nasadený respirátor musí zakrývať ústa, nos aj bradu. Páni s bradou musia byť oholení. Cez netesnosti, ktoré by spôsobila brada, by mohol prenikať nefiltrovaný vzduch a respirátor by stratil účinnosť.

Pri snímaní ochranných respirátorov z tváre sa nedotýkajte časti, ktorá filtrovala vzduch a, samozrejme, opäť nezabudnite na umytie rúk vodou a mydlom.

 

Ako predĺžiť životnosť respirátorov počas nosenia

  • Pred nasadením respirátora si dôkladne umyte alebo vydezinfikujte ruky.
  • Počas jeho nosenia sa ho zbytočne nedotýkajte, nevhodné je aj opätovné skladanie a nasádzanie.
  • Po príchode domov ho nechajte dobre preschnúť.
  • Potom respirátor odložte do mikroténového vrecúška, ktoré dobre zatvorte.
  • Respirátory nesmú byť pohodené „voľne v priestore“, kde na ne padá prach – takto sa ich filter opotrebuje omnoho rýchlejšie.
  • je možná dezinfekcia a opakované použitie už použitých OOPP.

Chirurgické rúška sú určené len na jedno použitie.

Bavlnené rúška vydezinfikujete tak, že ich operiete pri 90°C, prežehlíte alebo vyvaríte.

Respirátory FFP1, FFP2, FFP3 – sú taktiež na jedno použitie, no vzhľadom na danú situáciu, je možné ho nosiť dlhšie. Ak nevykazuje známky poškodenia.

  1. Respirátory je možné dezinfikovať rôznymi aerosólovými dezinfekčnými, virucídnymi a anti-bakteriálnymi sprejmi. Po nanesení dezinfekčného spreja je potrebné respirátor nechať vysušiť.

Nie je vhodné čistenie gélovými dezinfekčnými prostriedkami a taktiež pranie, alebo vyváranie – vysoké teploty môžu spôsobiť poškodenie respirátora.

  • Ďalšou možnosťou je nechať respirátor v rúre na 80 stupňov Celzia pár minút.
  • Dezinfekcia alkoholom je vhodná pri rúškach, ktoré nemôžete prať, žehliť alebo inak sterilizovať. Tento spôsob však nemusí byť stopercentne účinnýAlkohol by mal mať viac ako 60 % (ideálne čo najviac). Niektorí odborníci však tvrdia, že je pri likvidácií vírusov účinný už 50 % alkohol.

Rúška alebo respirátory si po príchode domov zložte, nastriekajte ich alkoholom  čo najviac a nechajte preschnúť na radiátore.

Kedy respirátory a rúška definitívne vyhodiť

Respirátorov s výdychovým filtrom by ste sa mali zbaviť ihneď potom, ako je ich ochranný filter neúčinný. Neochránia totiž vás, no ani tých naokolo, keďže budete cez ventil vydychovať „neprečistený“ vzduch. Pri chirurgických rúškach si všímajte ich stav. Ak je materiál poškodený, ošúchaný alebo sa na nich nachádzajú malé dierky, rúška vyhoďte. Pri látkových rúškach platí to isté, poškodená alebo deravá látka už neslúži ako dostatočná ochrana.

TIP: Účinnosť doma vyrobených rúšok môžete zvýšiť aj priamo pri ich nosení. Stačí ich ušiť tak, aby sa na vnútornej strane nachádzala malá kapsička, do ktorej vložíte papierovú vreckovku. Tá bude absorbovať vlhkosť, takže rúško zvlhne neskôr.

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY A ODPOVEDE O NOSENÍ RESPIRÁTOROV A RÚŠOK
  V čom spočíva výhoda FFP2 respirátorov? Výhodou respirátorov je to, že dobre priliehajú a dizajn používateľa prirodzene navádza nasadiť si masku správne a zbytočne sa jej nedotýkať, čím sa znižuje riziko kontaminácie rúk, ako aj samotného respirátora. Zdôrazňujeme však, že ak respirátor neprekrýva okrem úst aj nos, nespĺňa tým svoju ochrannú funkciu a nemožno ho považovať za zvýšený štandard ochrany pre jednotlivca a ani pre jeho okolie.
Mali by všetci vymeniť bežné rúška za FFP2 respirátory?
Odporúčajú sa všetky typy ochrany tváre, avšak za predpokladu správneho používania. Široká verejnosť sa aj naďalej dokáže účinne chrániť kombináciou správne nasadeného rúška, dodržiavania platných opatrení zameraných na zníženie mobility ľudí, dostatočného odstupu, dôslednej respiračnej hygieny a dezinfekciou rúk.
V akých situáciách môže byť FFP2 respirátor vhodnejší než rúško?
Použitie FFP2 respirátorov možno odporučiť v situáciách s vyšším rizikom infekcie – ak sa človek ocitá v spoločnosti väčšieho počtu ľudí dlhší čas v uzavretom priestore. Ako príklad možno uviesť cestu taxíkom či hromadnou dopravou alebo návštevu rušných predajní či služieb so zvýšeným pohybom osôb. Zdôrazňujeme, že ak má respirátor výdychový ventil, musí byť naviac prekrytý chirurgickým rúškom. Osobám, ktoré z povahy svojej práce prichádzajú do kontaktu s inými ľuďmi často aj počas pandémie, odporúčame častú výmenu rúšok, respektíve prekrytie tváre takými pomôckami, ktoré umožnia dlhodobejšie použitie bez nutnosti výmeny rúška (FFP2 respirátory).
Musím dodržiavať ostatné opatrenia, ak mám správne nasadené rúško/respirátor?
Je mimoriadne dôležité, aby ste aj s prekrytými hornými dýchacími cestami dodržiavali aj ostatné zásady: dostatočný sociálny odstup, časté nárazové vetranie priestorov, umývanie a dezinfekcia rúk, dôsledné rešpektovanie platných protiepidemických opatrení v uznesení vlády a vo vyhláškach, ktoré sú nastavené tak, aby znižovali mobilitu a stretávanie sa ľudí, čo je taktiež efektívnym nástrojom na znižovanie rizika šírenia vírusu.

Mám nosiť dve rúška naraz, ak sa chcem lepšie chrániť a nemám respirátor? Na nosenie dvoch rúšok naraz v súčasnosti existujú rôzne názory, pričom argumenty v prospech dvojitého rúška sú zatiaľ zväčša v teoretickej rovine.
Ak sú rúška jednorazové, alebo z husto tkanej bavlny a sú obe nasadené správne, pravdepodobne poskytujú väčšiu ochranu pred šírením nového koronavírusu, pretože dochádza k ďalšej filtrácii častíc. Logika za odporúčaním je tu jednoduchá – viac vrstiev znamená účinnejšiu filtráciu. Nosenie dvoch masiek však môže ľuďom poskytnúť falošný pocit bezpečia. Pripomíname tiež, že vírus SARS-CoV-2 môže do tela prenikať aj sliznicou oka, čiže sa nemožno spoliehať na ochranu iba pomocou zdvojeného rúška. Platí tiež, že ak sú masky nasadené nesprávne a vzduch uniká po ich okrajoch, sú znečistené alebo vyrobené z nekvalitného materiálu, ani dvojitá ochrana nemusí byť efektívna.
Zdvojené nosenie tzv. chirurgických rúšok môže dokonca znížiť ich účinnosť – materiál jednorazového rúška má veľmi dobré filtračné vlastnosti a ich slabinou býva najmä to, že nemusia dobre priliehať k tvári. Zdvojenie masiek môže zvýšiť odpor pri dýchaní a nechtiac viesť k tomu že cez medzery bude unikať ešte viac nefiltrovaného vzduchu. Hlavnou úlohou rúšok je však zachytávať kvapôčky s vírusom a tým zabrániť šíreniu nákazy z infikovanej osoby na ostatných. Nedá sa preto vylúčiť riziko, že zdvojené rúška nemusia dostatočne dobre spĺňať ich primárnu funkciu. Ak sa chcete lepšie chrániť, v prvom rade sa zamerajte na dodržiavanie odstupu od iných ľudí a v spoločnosti mimo vašej domácnosti trávte iba nevyhnutné minimum času. Často pritom nárazovo vetrajte. Ak nemáte respirátor, noste kvalitné jednorazové či bavlnené rúško s dvomi či tromi vrstvami látky, ktoré dobre prilieha na pokožku vašej tváre a pohodlne prekrýva vaše ústa aj nos.